A régészeti adatbank a "A Magyarországon élő horvát nemzetiség, továbbá a magyar illetve a horvát nemzet történelme szempontjából jelentős helynévi, régészeti és épített örökség, valamint emlékhelyek adatait tartalmazó adatbank továbbfejlesztése, tudományos kutatások folytatása", valamint a "A magyarországi horvát temetők dokumentálása, gondozása, a temetők történeti, művészi, néprajzi értékű síremlékeinek szakszerű megóvása" című projektek eredményeként jött létre.
A két projekt - egymástól elválaszthatatlan régészeti jellegére tekintettel, szakmai megfontolásból - egyesített adatbázisba került integrálásra az Országos Horvát Önkormányzat honlapján az egyszerű kereshetőség és az átláthatóság érdekében.
A magyarországi horvát temetők dokumentálása, gondozása, a temetők történeti, művészi, néprajzi értékű síremlékeinek szakszerű megóvása c. projekt szakmai tartalma, hasznosulása:
- Fotódokumentáció készítése azokról a valaha horvátok által lakott településekről, ahol nem működik horvát nemzetiségi önkormányzat.
- Fotómonográfia készítése a legjellegzetesebb horvát sírókról és út menti keresztekről
- Kiállítás megtervezése és létrehozása a horvát közösségek emlékére
- A révfalui emlékhely létrehozása
- Interaktív archívum megalkotása
A program végrehajtása tudományos feltáró munkát igényelt, amely megmozgatta a közösség szellemi erőforrásait a történelem, a kultúra, a nyelvészet, valamint a néprajz területén. A projekt eredményeként létrejött archívum alapot biztosít a közös történelmi múlt megismeréséhez és a közösségi identitás erősítéséhez.
A Magyarországon élő horvát nemzetiség, továbbá a magyar illetve a horvát nemzet történelme szempontjából jelentős helynévi, régészeti és épített örökség, valamint emlékhelyek adatait tartalmazó adatbank továbbfejlesztése, tudományos kutatások folytatása c. projekt szakmai tartalma, hasznosulása:
- Szakmai program elkészítése, szakértők bevonása
- Dokumentáció készítése a magyarországi horvát települések jellegzetes épített örökségéről
- Fotómonográfia összeállítása a horvát-magyar közös történelmi múlt szempontjából jelentős településekről (Mohács, Szigetvár, Kőszeg, Nagykanizsa, Új-Zrínyivár, stb.)
- Helytörténeti kutatások
- Emléktábla archívum készítése
- Interaktív adatbázis fejlesztés
A program során a horvát nemzetiség identitásához kötődő múltbeli anyanyelvi, hitéleti, néprajzi emlékek további dokumentálása történt meg, amelyen keresztül a társadalom számára is hozzáférhetővé vált a velünk élő közös múlt öröksége. Az archívum forrást biztosít e szakterület iránt érdeklődő kutatók, intézmények számára
A projekt az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával valósult meg
Az adatbank eléréséhez kattintson a kívánt megyére: